Türkiye’den İzlanda’ya Milli Takım notası

0
1418

Türkiye, A Milli Futbol Takımının Keflavik Havalimanı’nda maruz kaldığı muamele nedeniyle İzlanda’ya durumu kınayan nota verdi. Türkiye’nin Oslo Büyükelçisi Fazlı Çorman, Türkiye’nin rahatsızlığını vurgulamak ve gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak üzere İzlanda’ya doğru yola çıktı.

A Milli Futbol Takımının 2020 Avrupa Şampiyonası Elemeleri H Grubu’nda İzlanda ile yapacağı maç öncesi yaşanan Milli Takım kafilesine yönelik saygısız tutum, diplomatik masaya da taşındı.

Milli Takım’ın havalimanında saatlerce bekletilmesi sonrası Türkiye, Norveç elçiliği aracılığıyla İzlanda’ya nota verdi. Notada, A Milli Futbol Takımı’nın ülkeye girişi sırasında İzlandalı yetkililer tarafından uzun süre pasaport kontrolünde bekletilmesine, eşyalarının detaylı aranmasına ve milli futbolculara yönelik saygısız ve saldırgan tavırlara dikkat çekildi. Notada, A Milli Futbol Takımı’na yönelik muamele kınandı ve ek güvenlik tedbirlerinin alınması talep edildi.

Ayrıca Türkiye’nin Oslo Büyükelçisi Fazlı Çorman, Türkiye’nin rahatsızlığını vurgulamak ve gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak üzere İzlanda’ya doğru yola çıktı.

Bu arada sorunsuz geçiş için yazışmaya rağmen sıkıntı yaşandığı öğrenildi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İzlanda Dışişleri Bakanı’nı arayacak.
karar.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.