Evde yoğurt yapımı arttı, endüstriyel yoğurt üretimi yüzde 61 azaldı

0
2029

Son dönemde artan evde yoğurt yapımı endüstriyel yoğurtçuları zorlamaya başladı. Yurttaşların evde yoğurt yapmaya yönelmesinden sanayicileri zorladığı ortaya çıktı.

Türkiye’de 2018 verileri ile üretilen 22.1 milyon ton çiğ sütün sadece 10 milyon tonunu süt sanayi alabiliyor. Birçok tüketici endüstriyel süt ve yoğurt almak yerine çiğ süt alarak kendi yoğurdunu kendisi yapıyor.

Gazete Pencere’deki köşesinde konuya yer veren Ali Ekber Yıldırım, Türkiye İstatistik Kurumu, her ay sanayiye giden süt miktarını, endüstriyel süt, peynir, yoğurt ve ayran üretim rakamlarını açıkladığını, son olarak Eylül 2019 verileri açıklandığını söyledi.

Yıldırım’ın ilgili yazısının bir kısmı şu şekilde:

“Süt ve Süt Ürünleri Üretimi verilerine göre eylül ayında toplanan inek sütü miktarı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 7.3 azaldı. Eylül ayında ticari süt işletmeleri tarafından içme sütü üretimi 112 bin 983 ton olarak gerçekleşti ve bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5.2 azalış gösterdi. İnek peyniri üretimi 55 bin 486 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4.6 azalırken koyun, keçi, manda ve karışık sütlerden elde edilen peynir çeşitleri ise 2 bin 120 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 20.9 arttı.

Yoğurt üretimi 101 bin 449 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6.1 azaldı. Ayran üretimi ise 65 bin 45 ton ile bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 0.3 azalış gösterdi.

Karışık sütlerden elde edilen peynir üretimi hariç sanayide üretilen süt, yoğurt, ayran üretiminde düşüş var. Bu düşüş yılbaşından beri devam ediyor.

Geriye dönük bakıldığında ocaktan eylüle kadar her ay sanayiye giden süt miktarı geçen yılın aynı aylarına göre azalıyor. Fakat süt üretimi aynı oranda azalmıyor.

Sanayiye giden süt miktarı azalırken, perakende satılan çiğ süt, sokak sütü miktarı artıyor. Perakende çiğ süt alanlar evde içme sütü olarak tükettikleri gibi büyük oranda yoğurt yapıyorlar.”

gazetefersude.net

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.