Kolombiya’da yolsuzlukla mücadele referandumu baraja takıldı

0
227

Kolombiya’da gerçekleşen yolsuzlukla mücadele referandumunda 3’te 1’lik çoğunluğunun sağlanamaması nedeniyle yasa teklifi meclise gelemeden düştü. Yaklaşık olarak 11 milyon 700 bin kişinin katılım gösterdiği referandumda, katılımcıların yüzde 99’u yasa teklifine destek verdi.

Yaklaşık 36 milyon kayıtlı seçmenin yaklaşık 11 milyon 700 bini, yolsuzlukla savaşmak ve şeffaflığı artırmak için tasarlanan yedi yasa teklifi üzerinde oy kullandı.YASA TEKLİFİ, 400 BİN KİŞİ İLE BARAJA TAKILDI

DW’de yer alan habere göre, pazar günü gerçekleşen referandumda seçime katılanların yüzde 99’u teklife destek vermesine rağmen 3’te 1’lik çoğunluğunun sağlanamaması nedeniyle yasa teklifine meclis yolu açılamamış oldu.

‘VATANDAŞLAR GERÇEK VE KÖKLÜ DEĞİŞİKLİKLER İSTEDİKLERİNİ GÖSTERDİ’

Konu ile ilgili olarak yerel radyoya açıklamalarda bulunan Yeşil Parti Senatörü Angelica Lozano Correa, ” Kazanmaya çok yakındık, ama bu sonuç geleneksel politik sınıfları sarstı” yorumunda bulundu. Correa, vatandaşların gerçek ve köklü değişikler istediğine vurgu yaptı.

‘BİRLİKTE KAMU KAYNAKLARINI YAĞMALAYANLARI YENECEĞİZ’Bütün meclis üyelerini teklifi desteklemeye çağıran Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque ise ” Birlikte kamu kaynaklarını yağmalayanları yeneceğiz, hep birlikte Kolombiya’nın hak ettiği geleceği inşa edeceğiz” dedi.

Yolsuzlukla mücadele teklifi, milletvekillerinin maaşlarını azaltılması, üç dönemlik bir sınır getirmeyi ve seçilmişlerin vergi beyannamelerini yayınlamaya zorlayan tedbirler içermekteydi. Teklif, yolsuzluk için olan cezaları daha katı hale getirirken, ev hapsi gibi alternatif cezaları ise tamamen ortadan kaldırmayı amaçlıyordu. Bununla birlikte teklifte, yolsuzluktan hüküm giyen özel şirketlerin, kamu sektöründen ihale almasının önüne geçmek adına maddeler olduğu biliniyordu.

sputniknews

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here