Bilmem siz gördünüz mü?

Emeğin Bayramı 1 Mayıs
Bu makale 2017-05-02 18:37:54 eklenmiş ve 1542 kez görüntülenmiştir.
Dicle ATILMIŞ

Emeğin Bayramı 1 Mayıs geride kaldı. Dünyanın birçok yerinde coşkuyla kutlanan 1 Mayıs, Gaziantep’te de Kırkayak Parkı’nda düzenlenen etkinliklerle geride bırakıldı. Birçok yerde okumuşsunuzdur, ben de teğit etmiş olayım. Evet 1 Mayıs Gaziantep’te sorunsuz geçti. Herhangi bir tatsızlığın yaşanmadığı etkinlikle ilgili altını çizmek istediğim önemli bir husus var. Efendim, 1 Mayıs öncesinde Vikipedia ‘Özgür’ ansiklopediye (nedendir bilinmez) Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından erişim engellendi.Ve engel hala sürüyor. Açık olmuş olsaydı muhtemelen 10 kişiden birisi 1 Mayıs’a veya Tarihte Bugün’e bakacaktı. Özgür ansiklopedimizin dışındaki yerlerden o derece nizami olmasa da bir şeyler öğrenebiliriz.

 1 Mayıs 1886’da; Chicago’daki 'Haymarket Meydanı’nda, 8 saatlik çalışma için yapılan eylemler sırasında kim olduğu bilinmeyen birinin polislere bomba atması ve bunun sonucunda birkaç anarşistin idam edilmesi ile devam etti. 1 Mayıs hem Haymarket şehitlerini anma hem de kapitalizme tepki olarak kutlandı.

Bilmem denk geldiniz mi ama 1 Mayıs’la ilgili bir kamu spotu (!) yapılmış, elbette ki kamuya ait değil. Bu spotta inşaat işçilerinin, kömür işçilerinin, tarla işçilerinin feryatları kesitler halinde verilmiş.

Dün alanda kıdem tazminatlarının hala problemli olduğunun altı çizilse de internet mecraları bu problem giderilmişçesine başlıklar atıyor. Diyelim ki internette dolaşan başlıklar sahici, peki 2018’in 1 Mayıs’ında yine bunu konuşursak? Çünkü 1886’dan beri işçinin sorunu da, emeğinin sömürülmesi de, açlık sınırında yaşaması da o başlıklardan daha sahici ve her 1 Mayıs’ta meydanlarda… Bilmem gördünüz mü?

 

 

Not: Kamuya ait olmayan kamu spotu için link

https://www.youtube.com/watch?v=QQ7USy-j0ao

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
--------------

Nar Haber
© Copyright 2014 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Nehir Tasarım haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Gaziantep uyducu