115 hamile çocuk! Bu utanç tablosunu yaratanlar yargılansın

Küçükçekmece'deki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesine gelen 115 hamile çocuk vakasının üstünün örtülmesine tepki yağdı.
2018-01-19 10:05:44

İstanbul Küçükçekmece’deki Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sadece 5 ayda yaşları 18’in altında 115 hamile çocuğun başvurduğu, ancak herhangi bir adli bildirimde bulunulmadığı gibi üstünün örtüldüğü ortaya çıkınca bir çok kesimden tepkiler yükseldi. Kadın örgütleri çeşitli illerde eylemler ve açıklamalar yapmaya hazırlanıyor.

Sağlık Bakanlığı ve Aile Bakanlığı ise yaptıkları açıklamalarla, ihmalin boyutlarının ortaya çıkandan daha vahim olduğunu adeta itiraf etti. 

HÜKÜMET İSTİSMARI MEŞRULAŞTIRDI

Emek Partisi (EMEP) ortaya çıkan utanç tablosuna ilişkin “Tüm sorumlular açığa çıkarılsın, bu tabloyu yaratan tüm düzenlemeler ortadan kaldırılsın” talebiyle açıklama yaptı. “Kamuoyuna yansıyan bilgiler, bu utanç listesinin tek bir hastane ile sınırlı olmadığını ve durumun vahametini göstermektedir” denilerek, çocuk hamileler gerçeğinin tüm çıplaklığıyla kamuoyuna açıklanması istenen açıklamada, “Bu utanç tablosunun tüm sorumluları yargılanmalı, bu tabloyu yaratan tüm düzenlemeler ortadan kaldırılmalı ve çocukları koruyan, onların gelişimi ve eğitimi başta olmak üzere geleceğini güvence altına alan yasal ve kurumsal düzenlemeler gerçekleştirilmelidir” denildi.

SORUNUN KAYNAĞI ORTAYA ÇIKARILMALI

Skandala dair görüşünü aldığımızı Türk Tabipleri Birliği (TTB) Kadın Hekimlik ve Kadın Sağlığı Kolu’ndan Dr. Lale Tırtıl, Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesinin İstanbul’da cinsel saldırılarla ilgili muayenelerin de yapıldığı bir sağlık kuruluşu olduğunu hatırlatarak “İçinde bulunduğumuz sağlık sistemini, çocuk koruma sistemini etkileyen, ergen gebelikleri ilgilendiren kompleks bir sorunla karşı karşıyayız. Sorunun kaynaklarını anlamak zorundayız” diye konuştu. 

SES Eş Genel Başkanı Gönül Erden de olayı araştırdıklarını belirtirken, “Çocuk istismarını aklama önergeleri, müftülere nikah yetkisi verilmesi... Bunlar bizim karşı çıktığımız ve böylesi olayları ortaya çıkaracağını öngördüğümüz düzenlemelerdi” dedi. 

‘BİLİYORDUK, BİR ŞEY YAPMADIK’ AÇIKLAMASI

Sağlık Bakanlığı, Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’ndeki durumla ilgili şikayetlerin kendilerine daha önce ulaştığını ancak soruşturma gereği duymadığını skandal bir gerekçeyle açıkladı. Bakanlığa göre 15 yaşını tamamlamamış gebelerin durumu adli mercilere bildirilmeli ama 15 yaşını tamamlamış gebeler ise “cebir, tehdit, hile ve iradeyi etkileyen herhangi bir emarenin varlığı” durumunda adli mercilere bildirilir. 

Çocuk haklarına ilişkin mücadele eden ve KHK ile kapatılan Gündem Çocuk Derneği üyelerinden Av. Şahin Antakyalıoğlu, Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya “yetersiz ve usulsüz soruşturmaların itirafı” olarak değerlendirdi.  Antakyalıoğlu, “Hastanenin böylesi durumlarda bir takdir yetkisi olamaz. Cebir, tehdit, hile, iradeyi sakatlayan bir durum var mı yok mu, bunu ancak Cumhuriyet Savcıları tespit edebilir. Savcının; adli tıp uzmanlarına ve sosyal çalışma görevlilerine dosyayı tebliğ ederek inceletmesi gerekir. Yoksa hastane bunu kendisi takdir edemez” dedi. Çocukların durumuna ilişkin sosyal inceleme raporu hazırlanması gerektiğini, bunun için ev ziyaretleri yapılması, çocuğun eğitim, sağlık, ekonomik, sosyal durumu, anne babasının durumunun incelenmesi gerektiğini, adli psikiyatriden çocuğun ruh sağlığına dair bir rapor alınması gerektiğini aktaran Antakyalıoğlu’nun, ortaya çıkan olayda bunların hiçbirinin yapılmadığının da açık olduğunun altını çizdi.

İSTİSMARI ADIM ADIM BÖYLE MEŞRULAŞTIRDILAR

■ 2009 Temmuz: Milli Eğitim Bakanlığı yönetmelik değişikliğiyle ortaokul ve lise öğrencilerinin nişanlanmasını serbest bıraktı.

■ 2013 Eylül: Evli öğrencilerin açık öğretim lisesine yönlendirilmesi düzenlemesi getirildi. Yani lise çağlarında evliliğin önü açıldı.

■ Sadece 2014 yılında 20 bine yakın aile 16 yaşından küçük kızlarını evlendirebilmek için dava açtı. Hükümetin ön açıcı tutumu mahkemelerin evlendirmelere izin veren kararlarını çoğalttı.

■ 2015 Mayıs: Anayasa Mahkemesi, resmi nikah kıymadan dini nikah kıyan imam ve çiftlere ceza verilmesini ortadan kaldırdı. 

■ Anayasa Mahkemesi yine bir yasa iptaliyle “Çocukların cinsel ilişkiye rıza yaşının 15’ten 12’ye indirilmesi”nin önünü açtı.

■ 2016 Kasım:  ayında çocuk istismarcılarının evlilik yoluyla cezasız bırakılmasını öngören bir önerge AKP hükümeti eliyle Meclise getirildi. Önerge, halkın tepkileriyle geri püskürtüldü.

■ 2017 Mayıs: Çocuk istismarının önlenmesi için hazırlanan araştırma önergesi, AKP milletvekillerinin oy çokluğu ile reddedildi.

■ Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bir çocuğun hamile kalması durumunda istismar edene hapis cezası verilmesine “Burada bir dram var” açıklaması yapmıştı. 

■ Dönemin Aile Bakanı, Ensar Vakfında çocuklar istismar edildiğinde, “Bir kereden bir şey olmaz” demişti. 

■ Din adamı sıfatıyla televizyonda boy gösterenler “10 yaşında, 7 yaşında, 6 yaşında nikaha engel bir durum yoktur” diye konuşabiliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın “9 yaşındaki kız çocukları evlenebilir” açıklamasının üzerinden çok geçmedi. 

GERÇEK TABLO DAHA VAHİM

* Son 10 yılda 482 bin 908 kız çocuğu devletin izniyle evlendirildi. Son 6 yılda 142 bin 298 çocuk anne oldu ve bu çocukların büyük kısmı dini nikâh ile evlendirildi. Türkiye’de her üç evlilikten biri çocuk yaşta zorla evlilik... ?Evlendirilen kız çocukların üçte birden fazlası kuma... ?Evlilik yaşı kız çocuklarda 12 yaşına kadar düşüyor. ?Çocuk yaşta evliliklerde Türkiye dünyada ilk onun içinde!

* Son 10 yılda çocuk istismarı vakaları yüzde 700 arttı! Çocuk tecavüzlerinin sadece yüzde 5’i ortaya çıkıyor yüzde 95’i gizli kalıyor. Yani bu sayı, buzdağının sadece görünen yüzü!

* Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre yılda ortalama 17 bin çocuk istismarı davası açılıyor, bu davaların yüzde 45’i mahkumiyetle sonuçlanmıyor. 

* Sağlık Bakanlığı Bebek Ölümleri İzleme Sistemi kayıtlarına göre, 2007-17 yılları arasında, 17 yaş ve altındaki çocukların dünyaya getirdiği bebeklerden 2 bin 404’ü bir gün yaşayamadan hayatını kaybetti. 12-17 yaş arasındaki kız çocuklarının hamilelik döneminde hayatını kaybetme riski, 20-24 yaş arasındaki kadınların hamileliklerindeki ölüm riskinden 5 kat fazla.

evrensel.net

ETİKETLER : çocuk utanç
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
--------------

Nar Haber
© Copyright 2014 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Nehir Tasarım haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Gaziantep uyducu