Erdoğan'dan Kıbrıs Mesajı: KKTC'nin Çözümsüzlüğün Mağduru Olmasına Seyirci Kalmayız

Erdoğan, "Artık kimse Türkiye'nin, Kıbrıs'ın çözümsüzlüğün mağduru olarak kalmasına, hukuki temeli bulunmayan kısıtlamalara maruz bırakılmasına seyirci olmasını beklememelidir." dedi.
2017-07-21 10:41:14

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti  Cumhurbaşkanı  Mustafa Akıncı'ya bir mesaj gönderdi.

 

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan mesajında, " Türkiye  Kıbrıs Türkü'nün yanında olmaya devam edecektir... Hukuki temeli olmayan kısıtlamalara seyirci kalamayız" ifadelerini kullandı.

 

Erdoğan'ın Akıncı'ya gönderdiği mesaj şöyle;

 

AZİM VE İRADE VURGUSU

 

"Sayın  Cumhurbaşkanı,

 

Kıbrıs Türkü'nün mevcudiyetine kasteden teşebbüsü akim bırakan Barış Harekatı'nın 43. yıldönümünde, Zat-ı Devletleri'nin ve tüm  Kıbrıs Türk Halkı'nın Barış ve Özgürlük Bayramını, şahsım ve milletim adına en kalbi dileklerimle tebrik ediyorum.

 

Kıbrıs Türkü Ada'da barışa ve çözüme olan bağlılığını her vesileyle kanıtlamış, maruz bırakıldığı haksız ve gayrimeşru kısıtlamalara rağmen demokratik değerleri, dayanışma bilinci ve kararlılığı ile her nevi badirenin üstesinden gelebilecek güce, azim ve iradeye sahip olduğunu ortaya koymuştur.

 

KIBRIS MESAJI: ÇÖZÜMSÜZLÜĞÜN MAĞDURU OLMASINA SEYİRCİ KALAMAYIZ

 

Bunun son örneğine,  Kıbrıs'ta adil, kalıcı ve kapsamlı bir çözüme yönelik olarak  BM Genel Sekreteri'nin İyi Niyet Misyonu çerçevesinde, Ada'daki iki taraf arasında, her iki tarafın siyasi eşitliğine dayalı yeni bir ortaklık devleti tesis etmeye matuf müzakere sürecinde bir kez daha şahit olunmuştur. Bu dönemde sergilediğiniz iyi niyetli ve samimi tutumunuza Rum tarafı, uzlaşmaz duruşuyla mukabele etmiştir.  İsviçre, Crans-Montana'da yeniden toplanan  Kıbrıs Konferansı, maalesef bu nedenle sonuçsuz kalmış, müzakere sürecinde bir çözüme ulaşılamamıştır.

 

Artık hiç kimse,  Türkiye'nin,  Kıbrıs Türk Halkı'nın ilanihaye çözümsüzlüğün mağduru olarak kalmasına, hiçbir hukuki temeli bulunmayan kısıtlamalara maruz bırakılmasına seyirci olmasını beklememelidir.

 

"ÖZGÜRLÜĞÜN TEMİNATI TÜRKİYE"

 

Türkiye, bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da her zaman  Kıbrıs Türkü'nün yanında olmaya devam edecek,  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ni desteklemeyi sürdürecek, gerek  Kıbrıs Adası'nda, gerek  Doğu Akdeniz'de barış, özgürlük ve istikrar ortamının teminatı olacaktır.

 

Bu vesileyle,  Kıbrıs Türkü'nün geleceğine aydınlık katan 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı törenlerine beni temsilen Genel Sekreterim  Fahri Kasırga'nın katılacağını bildirmek isterim.

 

Şahsım ve Büyük Türk Milleti adına  Kıbrıs Türk Halkı'nın Barış ve Özgürlük Bayramını gönülden kutluyor, kurtuluş mücadelesinde canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle, gazilerimizi şükran ve saygıyla anıyor, Kıbrıslı Türk kardeşlerimizin refah, esenlik ve mutluluğunun devamı için en iyi dileklerimi yineliyorum."  

ETİKETLER : erdoğan kıbrıs
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
--------------

Nar Haber
© Copyright 2014 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Nehir Tasarım haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Gaziantep uyducu