Obamacare'in iptali 32 milyon kişiyi sigortasız bırakabilir

ABD Kongresi Bütçe Ofisi (CBO) Cumhuriyetçi Parti’nin yeni sağlık tasarısının 32 milyon Amerikalının daha sigortasız kalmasına yol açabileceğini açıkladı.
2017-07-21 10:38:09

CBO, Cumhuriyetçi senatörlerin ülkede yürürlükte olan sağlık yasasının  hemen kaldırılmasını hedefleyen ancak yerine alternatif bir sigorta sistemi  getirmeyen “Obamacare’in İptali İçin Uzlaşma Yasası”na (ORRA) ilişkin  değerlendirme raporunu yayınladı.

 

Raporda, eski Başkan Barack Obama'nın imzasını taşıyan "Düşük  Maliyetli Sağlık Sigortası" ya da halk arasındaki adıyla "Obamacare"in iptalini  hedefleyen ORRA’nın ülkedeki sigortasız kişi sayısını 2026 itibarıyla 32 milyon  daha artırabileceği belirtildi. 

 

Mevcut sistem çerçevesinde 2026 itibarıyla yaklaşık 28 milyon  Amerikalının sigortasız kalacağını tahmin eden CBO'nun projeksiyonları, ORRA'nın  yasalaşması halinde bu sayının 60 milyona ulaşabileceğine işaret ediyor. 

 

Rapora göre, ORRA’nın yasalaşması halinde sadece bir senede sigortasız  kalacak kişi sayısı ise 17 milyonu bulabilir. 

 

Ayrıca yeni sağlık tasarısının sigorta primlerini ortalama yüzde 25  artıracağı ancak federal bütçe açığını 473 milyon dolar düşüreceği rapordaki  diğer önemli projeksiyonları oluşturdu.  

 

Önceki tahmine göre 10 milyon arttı 

 

ABD Kongresinin partiler üstü bürokratik kurumu CBO'nun  Cumhuriyetçilerin sigorta sistemi alternatifi içeren bir önceki sağlık tasarısı  için geçen ayın sonunda yayınladığı rapor ise sigortasız kişi sayısında 2026  itibarıyla yaşanacak artışı 22 milyon olarak öngörmüştü. 

 

ORRA çerçevesinde sigortasız kalacak kişi sayısının bir önceki  tasarıya kıyasla 10 milyon daha fazla olmasında, Obamacare’i iptal etmesine  karşın yerine bir alternatif koymaması etkili oldu. Cumhuriyetçiler, bu tasarının  kabul edilmesi halinde Obamacare'e 2019'a kadar alternatif bulmayı planlıyordu. 

 

Tasarıya yönelik olarak bu hafta yapılması beklenen oylama,  Cumhuriyetçi üç kadın senatörün karşı oy kullanacağını açıklamasının ardından  ertelenmişti.  

 

Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, erteleme kararından sonra  yaptığı açıklamada, Obamacare’in iptaline yönelik çabalarının "en azından  şimdilik" başarısız olduğunu kaydetmişti.

 

ABD Başkanı Donald Trump ise Cumhuriyetçilerin son yasa tasarısının da  başarısız olmasından ötürü "Çok hayal kırıklığına uğradım." yorumunda bulunmuştu.

ETİKETLER : obamacare sigorta iptal
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer DÜNYA haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
--------------

Nar Haber
© Copyright 2014 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Nehir Tasarım haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Gaziantep uyducu