Nedir bu kepazelik hemen dönün geriye’

Başbakan, 15 Temmuz gecesi yolda darbe haberi aldıktan sonra olanları anlattı. Yıldırım, darbeci uçaklarının engellenmesi emrine ayak diretildiğini söyledi.
2017-07-14 10:21:14

 

Başbakan Binali Yıldırım, gazetecilerin genel yayın yönetmenleriyle BaşbakanlıkVahdettin Köşkü’nde bir araya geldi. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında yaşananları anlatan Yıldırım, geçen 1 yıllık süreçte FETÖ’yle mücadelede atılan ve atılması gereken adımlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başbakan Yıldırım’ın sorulara verdiği yanıtlar şöyle:

 

- Efendim o gece yaşadıklarınızı anlatır mısınız?

 

O gece İstanbul’daydım. Dolmabahçe Ofis’te görüşmelerimi tamamladım ve saat 9.30 civarında Tuzla’ya gitmek üzere hareket ettik. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden geçtik. Kozyatağı gişelerine 100-200 metre vardı ki öndeki koruma müdürü “Efendim köprüyü kapatmışlar” dedi. Biz geçeli 5 dakika olmuş köprüden… “Kim kapatmış?” dedim. “Askerler” dedi. “Darbe oldu, herkes evine gitsin” filan diye duyuru yapmışlar. “Nedir bu kepazelik? Oyun mu oynuyorlar? Dönün geriye” dedim. Koruma, “Efendim dönemeyiz. Orada ne oluyor, ne bitiyor bir anlayalım, bu çok büyük bir risk. Sonra gerekirse gidelim” dedi. İşi hafife almamız doğru olmaz diye çok ısrar etti arkadaşlar. O zaman eve doğru devam ettik. Bu arada Başbakanlık’tan bir ekibi Beylerbeyi’nde durdurmuşlar. Bir asker camları kırmış, görevliler darp edilmiş diye de bir bilgi geldi. Bu arada biz Tuzla’ya geldik…

 

Evde önce İçişleri Bakanı’nı aradım, sonra Genelkurmay Başkanı’nı... İkisinin telefonu da cevap vermiyor. İçişleri Bakanı’nkine ulaşılamıyor. Genelkurmay Başkanı’nki çalıyor, cevap vermiyor. Daha sonra Hasan Doğan’ı ve Cumhurbaşkanımızı aradım. Cumhurbaşkanı’yla görüştüm, Daha sonra MİT Müsteşarı’nı aradım. Onunla da görüştüm. Sonra beni arayanlar oldu…

 

- Saat kaç civarında efendim bu aramalar?

 

10’a 10 kalayla 11’e 10 kala arasındaki bir saat içerisinde hepsi.

 

- MİT Müsteşarı’yla mesela?..

 

MİT Müsteşarı’yla zannediyorum 10.30 -11.00 arasında. O civarda. Cumhurbaşkanı’yla daha önce görüştüm. Bu arada işi anlamak için Ankara Valisi’ni aradım, Emniyet Genel Müdürü’nü aradım, İstanbul Valisi’ni, İstanbul Emniyet Müdürü’nü aradım. Bütün bunları aradıktan sonra Cumhurbaşkanımızla da o ara görüştüm. İşin FETÖ’cülerin işi olduğu konusunda bir kanaat oluştu bizde.

 

- MİT Müsteşarı bu bilgiyi vermiş miydi siz aradığınızda?

 

Hayır. MİT Müsteşarı’ndan o bilgiyi alamadım.

 

- O zamana kadar net değil de daha çok kanaat çerçevesinde herhalde...

 

Tabii tabii, etraftan aldığımız bilgilerle bir karar oluşturmamız gerekiyordu. Cumhurbaşkanımızla görüştük ve onun da aynı kanaatte olduğunu gördük ve bir şeye karar verdik: “Ölmek var, dönmek yok... İşin sonu nereye giderse gitsin mücadele edeceğiz, asla pes etmek yok, teslim olmak yok”. Ve ondan sonra kendisiyle birkaç görüşme daha yaptık, onların emniyetiyle ilgili, ne planladıklarıyla ilgili. İşin adını koyduktan sonra 11’i 5 geçe bir açıklama yaptım. Bir kalkışma olduğunu, bunun emir komuta zinciri altında olmadığını söyledim... Sonra, partimizin teşkilat başkanıyla, milletvekilleriyle görüştüm. Başbakanlık’ta bir kriz masası oluşturduk. Müsteşara görev verdim, arkadaşlarımıza, danışmanlarımıza görev verdik, milletvekillerini Meclis’e yönlendirdik. Bakanları Başbakanlığa yönlendirdik. Bir faaliyet başladı.

 

Yani o gece boyunca şöyle ne yapmışız diye bakıyorum. 12 saatlik bir sürede 196 telefon görüşmesi yapmışım, bu da yaklaşık 10 saat sürmüş, yani yolculuk boyunca İstanbul’dan 10 saat süreyle görüşmeler olmuş.

 

- Darbenin kırılma noktası sizce neydi?

 

Cumhurbaşkanımızın milletin meydanlara inmesi yönünde yaptığı çağrı, darbenin kırılma noktasıdır.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
--------------

Nar Haber
© Copyright 2014 . Tüm hakları saklıdır. Bu site Nehir Tasarım haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
Gaziantep uyducu